ریزش مو شدید دارم چیکار کنم | بهترین درمان ریزش مو در مردان و زنان

بهترین درمان ریزش مو چیست ؟

درمان ریزش مو شدید

تعریف ریزش مو

ریزش مو هم می تواند تنها پوست سر شما را تحت تأثیر قرار دهد، و هم در تمام بدن تان اتفاق بیافتد. ریزش مو می تواند در نتیجه وراثت، تغییرات هورمونی، مشکلات پزشکی یا مصرف داروهای خاص رخ دهد. هرکسی می تواند ریزش مو را تجربه کند، اما در مردان شایع تر از زنان است. خوشبختانه روش های مختلفی برای درمان این عارضه وجود دارد.

طاسی به طور معمول به ریزش بیش از حد مو های سر اشاره دارد. ریزش موی ارثی با افزایش سن شایع ترین علت طاسی به شمار می رود. برخی از افراد ترجیح می دهند اجازه دهند ریزش مو روند خود را طی کند و آن را بدون درمان و پنهان کردن رها می کنند. اما برخی دیگر ممکن است طاسی خود را با مدل موهای مختلف، آرایش، کلاه یا روسری بپوشانند. و برخی دیگر یکی از روش های درمانی موجود را برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو و بازگرداندن چرخه رشد انتخاب می کنند.

قبل از دنبال کردن روش های درمان، در مورد علت ریزش مو و کم پشت شدن آن، داروی ریزش مو و گزینه های درمانی آن با پزشک خود صحبت کنید.

 

علائم و انواع ریزش مو

درمان قطعی ریزش مو در زنان | درمان قطعی ریزش مو در مردان

بسته به آنچه منجر به ریزش مو می شود، این وضعیت به روش های مختلفی ظاهر می شود. این بیماری می تواند ناگهان یا به تدریج روی دهد و تنها پوست سر یا تمام بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از انواع ریزش مو موقتی و برخی دیگر دائمی هستند.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه الکس مدیواستار (اسکلپیون)

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021 22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

 

علائم و نشانه های ریزش مو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نازک شدن تدریجی بالای سر. این رایج ترین شکل ریزش مو است که هم آقایان و هم خانم ها را با افزایش سن تحت تأثیر قرار می دهد. در مردان، موها معمولاً از خط پیشانی به صورت خطی شروع به کم شدن می کنند که شبیه به حرف انگلیسی M است. در خانم ها به طور معمول خط مو روی پیشانی باقی می ماند، اما ریزش در قسمت های گسترده تر سر اتفاق می افتد.
 • ریزش تکه ای یا سکه ای. برخی افراد ریزش موی تکه ای به اندازه یک سکه را تجربه می کنند. این نوع ریزش مو معمولاً فقط روی پوست سر اثر می گذارد، اما گاهی اوقات در ابرو نیز رخ می دهد. در بعضی موارد، ممکن است قبل از ریزش مو، پوست شما خارش دار یا دردناک شود.
 • ریزش ناگهانی مو. شوک جسمی یا عاطفی می تواند باعث ریزش موها شود. تعداد انگشت شماری از موها ممکن است هنگام شانه زدن و شستن موها یا حتی پس از کشیدن ملایم کنده شوند. این نوع ریزش مو معمولاً باعث نازک شدن مو می شود اما موجب کچلی سکه ای نمی شود.
 • ریزش موی کل بدن. برخی بیماری ها و درمان های پزشکی مانند شیمی درمانی برای سرطان می تواند باعث ریزش مو در کل بدن شود. اما معمولاً موها مجددا رشد می کنند.
 • تکه های پوسته پوسته شده که روی پوست سر پخش می شوند. این نشانه قارچ پوستی است. این وضعیت ممكن است با شكستگی موها، قرمزی، تورم و در بعضی مواقع با ترشح همراه باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

بهترین درمان ریزش مو چیست

اگر از ریزش مو رنج می برید و می خواهید این وضعیت را معالجه کنید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر در حین شستشوی یا شانه کردن موهای خود متوجه ریزش ناگهانی یا سکه ای یا بیش از حد معمول موهای تان شدید، با پزشک خود مشورت کنید. علت ناگهانی ریزش مو می تواند یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد.

 

مهمترین علت ریزش مو

درمان قطعی ریزش مو ارثی

همه افراد معمولاً روزانه حدود 100 تار مو از دست می دهند. این معمولاً باعث نازک شدن قابل توجه موهای پوست سر نمی شود زیرا همزمان موهای جدید رشد می کنند. ریزش مو هنگامی اتفاق می افتد که این چرخه رشد و ریزش مو مختل شود و یا هنگامی که فولیکول مو از بین برود با بافت اسکار جایگزین شود.

علت ریزش مو مردان و زنان معمولاً مربوط به یک یا چند عامل زیر است:

 • سابقه خانوادگی (وراثت). شایعترین علت ریزش مو یک بیماری ارثی به نام طاسی با الگوی مردانه یا طاسی با الگوی زنانه است. این وضعیت معمولاً به تدریج با افزایش سن و در الگوهای قابل پیش بینی اتفاق می افتد (عقب نشینی خط رویش مو و طاسی سکه ای در مردان و نازک شدن موها در خانم ها).
 • تغییرات هورمونی و مشکلات پزشکی. وضعیت های مختلفی از جمله تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، زایمان ، یائسگی و مشکلات تیروئید می توانند باعث ریزش موی دائمی یا موقت شوند. مشکلات پزشکی شامل آلوپسی آرئاتا که باعث ریزش موی سکه ای ، عفونت های پوست سر مانند قارچ و اختلال کندن موی به نام تریکوتیلومانیا می شود.
 • داروها و مکمل ها. ریزش مو می تواند عارضه جانبی مصرف برخی از داروهای خاص مانند مواردی باشد که برای سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشار خون بالا استفاده می شود.
 • پرتودرمانی سر. در این حالت ممکن است موها مانند گذشته رشد نکنند.
 • یک رویداد بسیار استرس زا. بسیاری از افراد چند ماه پس از یک شوک جسمی یا عاطفی دچار ریزش عمومی مو می شوند. این نوع ریزش مو موقتی است.
 • مدل مو و درمان های خاصی. بیش از حد مدل دار کردن یا مدل موهایی که موها را سفت و محکم می کشد، مانند دو گوشی بستن یا انواع بافت مو می توانند باعث ایجاد نوعی ریزش مو به نام آلوپسی کششی شوند. این مدل موها می تواند باعث التهاب فولیکول های مو شود که در نهایت منجر به ریزش مو می شود. در این حالت اگر اسکار ایجاد شود، ریزش مو می تواند دائمی باشد.

 

عوامل خطر

موهام میریزه

عوامل مختلفی می توانند خطر ریزش مو را افزایش دهند ، از جمله:

 • افزایش سن
 • فشار و استرس
 • کاهش وزن قابل توجه
 • برخی شرایط پزشکی مانند دیابت و لوپوس
 • سابقه خانوادگی طاسی، در هر یک از خانواده های والدین

پیشگیری

درمان ریزش مو بعد از کرونا

اغلب طاسی ناشی از ژنتیک است (طاسی الگوی مردانه و طاسی الگوی زنانه). این نوع ریختن مو قابل پیشگیری نیست.

اما رعایت این نکات ممکن است به شما در پیشگیری از بروز انواع ریزش مو کمک کند:

 • از بستن موها به صورت خیلی محکم مانند بافت های ریز، گوجه ای یا دم اسبی خودداری کنید.
 • از پیچ دادن (مانند آفریقایی ها)، ساییدن یا کشیدن موهای خود خودداری کنید.
 • هنگام شستشو و برس زدن، با موهای خود را به آرامی و لطافت رفتار کنید. استفاده از شانه دندانه دار ممکن است به جلوگیری از کشیدگی مو کمک کند.
 • از ابزارهایی مانند بیگودی داغ، اتوی مو، روغن های داغ و روش های دائمی مانند فر دائمی یا صاف کردن دائمی خودداری کنید.
 • از مصرف داروها و مکمل هایی که می توانند موجب ریختن مو شوند خودداری کنید.
 • از موهای خود در برابر نور خورشید و سایر منابع نور ماوراء بنفش محافظت کنید.
 • سیگار نکشید. برخی از مطالعات نشان دهنده ارتباط بین استعمال دخانیات و طاسی در مردان است.
 • اگر تحت شیمی درمانی قرار گرفته اید ، در مورد استفاده از کلاه های خنک کننده از پزشک خود سوال کنید. این کلاه ها می توانند خطر ریزش را در طول شیمی درمانی کاهش دهند.

 

بهترین تجربه درمان ریزش مو

ریزش مو ارثی

درمان های موثری برای برخی از انواع ریزش مو وجود دارد. ممکن است شما بتوانید ریختن مو را معکوس کنید، یا دست کم روند آن را کندتر سازید. در برخی شرایط مانند ریزش موی سکه ای (آلوپسی آرئاتا)، موها ممکن است طی یک سال بدون درمان مجددا رشد کنند.

جدیدترین و بهترین روش درمان ریزش مو: مزونیدلینگ مو

انواع درمان ریزش مو شدید شامل مصرف داروی درمان ریختن مو، جراحی برای تقویت رشد مو و کندی رشد مو و در موارد جزیی، تزریق املاح و ویتامین های مورد نیاز مو است که در ادامه شرح خواهیم داد.

بهترین درمان ریزش مو با دارو

اگر ریزش به دلیل یک بیماری زمینه ای ایجاد شود ، درمان آن بیماری ضروری خواهد بود. این ممکن است شامل مصرف داروهایی برای کاهش التهاب و سرکوب سیستم ایمنی بدن مانند پردنیزون باشد. اگر داروی خاصی باعث ریختن مو می شود، پزشک ممکن است به شما توصیه کند حداقل سه ماه از مصرف آن خودداری کنید.

بهترین درمان ریزش موی ارثی

داروهایی برای درمان قطعی ریزش موی ارثی در دسترس هستند. این گزینه ها عبارتند از:

 • مینوکسیدیل (روگائین)
 • فیناستراید (پروپشیا)
 • داروی خوراکی دوتاستراید، بهترین درمان ریزش مو مردان و بهترین درمان ریزش مو زنان شامل داروهای ضد بارداری خوراکی و اسپیرونولاکتون می باشد.

عمل جراحی کاشت مو

بهترین درمان ریزش مو سکه ای

در رایج ترین نوع ریزش موی دائمی، تنها قسمت بالای سر تحت تأثیر قرار می گیرد. کاشت مو یا جراحی ترمیمی مو می تواند بیشترین موهایی را که برای تان باقی مانده ترمیم کند.

در طی عمل کاشت مو، یک متخصص پوست یا جراح زیبایی قسمت های ریز پوست که هر یک حاوی یک تا چند تار مو است را از قسمت پشت یا طرفین سر شما جدا می کند. گاهی اوقات یک نوار بزرگتر از پوست که شامل چندین گروه بندی مو است، برداشته می شود. سپس جراح تک تک فولیکول های مو را در بخش های طاس سر می کارد. برخی پزشکان استفاده از مینوکسیدیل را بعد از پیوند مو توصیه می کنند تا به حداقل رساندن ریختن مو کمک کند. همچنین برای کسب نتایج مورد نظر ممکن است به بیش از یک عمل جراحی نیاز داشته باشید. در موارد ریزش موی ارثی، با وجود عمل جراحی، مو مجددا به روند ریزش خود ادامه خواهد داد.

روش های جراحی برای درمان قطعی ریزش موی سکه ای و طاسی گران تمام می شوند و می توانند دردناک باشند. خطرات احتمالی جراحی نیز شامل خونریزی و زخم است. از اینرو درمان های غیر تهاجمی پا به عرصه درمان مو گذاشته اند که نتایج چشمگیری را نیز ارائه می دهند.

یکی از جدیدترین و موثرترین درمان ها برای ریزش موی آندروژنیک زنان ، درمان ریختن موی جلوی سر در مردان و به طور کلی ریزش مو شدید هم در زنان و هم در مردان، مزوتراپی مو است. در ادامه مطلب بیشتر درباره این روش درمانی توضیح داده ایم.

چگونه ابروهای پرپشتی داشته باشیم؟ | مزوتراپی ابرو، مزایا، عوارض و هزینه

بهترین درمان ریزش چیست : مزوتراپی مو

مزوتراپی مو چیست نی نی سایت

مزوتراپی مو یا مزو مو یک روش درمانی جایگزین است که با کاهش ریختن مو ، تقویت رشد مو و کند شدن روند طاسی الگوی مردانه، به درمان قطعی ریزش مو و طاسی در مردان و درمان ریزش مو زنان کمک می کند. این فرایندی است که طی آن پروتئین ها ، ویتامین ها و سایر مواد مغذی و فاکتورهای رشد در پوست سر بیماری که از طاسی یا ریختن مو رنج می برد ، تنظیم می شوند.

در مزوتراپی مو برای کمک به تغذیه و آبرسانی پوست سر ، مواد تقویت کننده و مواد مغذی به کمک یک گان تزریق مزوتراپی (مزوگان) در پوست سر تزریق می شود. این فرایند حداقل درد را دارد. مزوتراپی مو همچنین شامل شروع متابولیسم سلولی، از بین بردن عفونت ها و توسعه و تسریع رشد مو، بهبود گردش خون در پوست سر و تقویت و احیای فولیکول های مو برای ایجاد تراکم، حجم، قدرت، بلندی و سلامت مو است.

پرسش و پاسخ درباره مزوتراپی مو

این یک درمان نسبتاً سریع تر نسبت به همتایان خود مانند پی آر پی مو است زیرا به ترمیم هورمونی کمک می کند و تأثیر هورمون DHT (یک آندروژن و عامل ریزش) را خنثی می کند. از اینرو منجر به تسریع در رشد تارهای جدید مو می شود. در یک کلام، مزوتراپی مو درمان موثر برای ریزش موی آندروژنیک زنان (الگوی زنانه) و درمان ریزش مو مردان (الگوی مردانه) محسوب می شود.

یکی دیگر از مشکلات مو و پوست سر که با مزوتراپی قابل درمان است، شوره سر است. این درمان جایگزین تنها باید در صورت بروز موارد شدید شوره سر و تنها پس از مشاوره با متخصص پوست و تعیین علت بروز شوره سر استفاده شود و سپس در صورت توصیه پزشک، درمان را ادامه داد.

 

مزو مو چگونه به رشد مجدد موهای ریخته شده سر کمک می کند؟

مزوتراپی مو برای ریزش ارثی

مزوتراپی مو شامل تکنیک تزریق یک محلول غنی از مواد مغذی در مزودرم پوست سر است. مزودرم، لایه ایست که در زیر اپیدرم قرار دارد و به عنوان اتصال دهنده بین لایه چربی ها و بافت های پوست عمل می کند. این کار به کمک یک گان مخصوص مزوتراپی (مزوگان) انجام می شود که سوزنی استریل دارد و توسط آن محلول در پوست سر تزریق می شود.

این درمان معمولاً در طی یک دوره 8 جلسه ای، هر هفته یک بار به مدت نیم ساعت انجام می شود. در حین انجام این درمان فرد باید صبور و با حوصله باشد زیرا نتایج قابل مشاهده، بعد از جلسه پنجم رویت می شود. انتخاب مواد درمانی که در طول درمان تزریق می شود بستگی به علت ریختن مویی که تجربه می کنید، دارد.

فیلم مزوتراپی مو

در ویدئوی زیر نحوه تزریق آمپول مزوتراپی مو را مشاهده می کنید:

بهترین مرکز مزوتراپی در تهران

عکس قبل و بعد مزوتراپی مو

خوشبختانه مفتخریم به اطلاع شما عزیزان برسانیم که مرکز زیبایی ما واقع در محدوده قلهک شریعتی، از مجرب ترین کادر مزوتراپی برخوردار می باشد. پس چنانچه جویای علت ریزش مو در جوانان، علت ریزش موی پشت سر در زنان، و ریزش موی مردان یا درمان بیماری آلوپسی هستید، به شما مرکز زیبایی شمال تهران را معرفی می کنیم.

مرکز زیبایی برکه با بهره گیری از بهترین پزشکان و متخصصین زیبایی و هم چنین بهترین و با کیفیت ترین مواد، افتخار دارد کلیه خدمات مزوتراپی پوست و مو را در محدوده شمال تهران (شریعتی، قلهک، زرگنده، کدویی، ظفر، دروس، میرداماد، تجریش، فرمانیه، پاسداران) به شما عزیزان ارائه دهد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین اخذ نوبت از این مرکز به صفحه اصلی مراجعه کنید.

شاد و سلامت باشید.

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منابع:

mayoclinic

stylecraze

2 دیدگاه دربارهٔ «ریزش مو شدید دارم چیکار کنم | بهترین درمان ریزش مو در مردان و زنان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا